Бүгүн, балаҕан ыйын 20 күнүгэр В.М. Новиков — Күннүк Уурастыырап аатынан киин библиотекатын ааҕар саалатыгар, Амматтан төрүттээх биһиги биир дойдулаахпыт, государственнай деятель, салайааччы, дьиҥ патриот Григорьев Семен Давыдович (1913-1950 сс.) олоҕун, үлэтин кэрэһэлиир выставкатын В.Г.Короленко аатынан Амма орто оскуолатын 11«а»кылаас үөрэнээччилэрэ, кылаас салайааччыта Сивцева Вера Ивановна көрөн бардылар. Оҕолор Семен Давыдович туһунан, кини төһө да кылгас олоҕу олорон аастар, төрөөбүт Сахатын сирин, норуотун туһугар олоҕун тухары үтүө суобастаахтык, бэриниилээхтик үлэлээбит дьонтон биирдэстэрэ буоларын сэргээн иһиттилэр.